Icould 2015-2016 Kış Tahmini (Güncellenmiş Tahmin)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Kış tahminim budur. Bu resim daha çok kışın ikinci yarısına hitap ediyor.

Kışın ilk yarısında özelikle Kuzey ve Kuzey Batı Avrupa'nın normallerden soğuk, bizim ise normaller civarında geçmemizi bekliyorum. İlk yarıda nötre yakın pozitif endeks gözlenebilir.

Kışın ikinci yarısında ise şans bize dönecek. İskandinayva ve İngiltere civarında gözlenecek YB'ler, Akdeniz'de ki güzel siklonlar yardımıyla soğukları bize vakum gibi çekecek. Ayrıca Sibirya YB'si de etkili olacak. Zaman zaman Polar, zaman zaman Sibirya kökenli sistemler görebiliriz. En benzer yıl olarak ise 2012, 2008 ve 2003 var. Hatta bu 3 kışı karıştırırsak;

Böyle müthiş bir görüntü önümüze çıkıyor. :D

Güzel bir kış dileğiyle...

------------Güncelleme Buradan Başlıyor----------------
    Ekim ayındaki Avrasya Bölgesi kar örtüsü ile AO arasında da bir korelasyon var. Şöyle bir grafik var;

Kırmızı çizgi Ekim ayındaki Avrasya Bölgesi Kar Örtüsü Anomalisini gösteriyor. Mavi çizgi ise, o Ekim ayını takip eden kışlardaki AO'yu gösteriyor. Sizde takdir edersiniz ki, aralarında negatif bir korelasyon var. Yani, kar örtüsü ne kadar fazla olursa AO o kadar negatife meylediyor. Kar örtüsü ne kadar az olursa AO o kadar pozitife meylediyor.

Bu harita AO ve yer seviyesi sıcaklıkları arasındaki ilişkiyi gösteriyor. İkisi arasındaki ilişki ise negatif. Yani ne kadar negatif AO o kadar sıcak yer seviyesi sıcaklıkları. Bu durumdan en az etkilenen bölgelerimiz ise Marmara ve Trakya.

Bu harita da AO ve toplam kar yağışı arasındaki ilişki. İç ve Doğu bölgelerimizde bu ilişki pozitifken (yani AO ne kadar negatif olursa, kar yağışı azalıyor.), Batı Bölgelerimizde ise negatif. Yani AO ne kadar negatif olursa, Toplam kar yağışı artıyor.

Kısaca;

• Batı Bölgelerimiz dışında normalden sıcak bir kış
    • Özellikle kışın ikinci yarısından sonra bol yağışlı dönemler geçirme ihtimalimiz bulunuyor.

PNA (Pasific North American Pattern)

Pasifik - Kuzey Amerika Paterni dediğimiz bir endeks var. Ve bizim gözümüze bir şey çarptı. Bu endeks hafif pozitif seyrettiği zaman genelde güzel (soğuk açısından) diyebileceğimiz kışlar geçirmişiz.

Bu haritada PNA'nın önümüzdeki kış gidişatını gösteriyor. Kış boyunca hafif pozitife seyredeceğe benziyor. Buna göre Aralık başından itibaren soğuk tarafa geçmemiz gerekiyor. Bu sene ilk kez deniyorum bu endeksi. Bakalım ne kadar tutarlı olacak . :)

PDO (Pacific Decadal Oscillation)

Pasifiğin 10 yıllık salınımı, Kuzey Pasifikteki su sıcaklıklarını ve basınç dizilimlerini kontrol eden önemli bir salınımdır.

Bu harita PDO ve yer sıcaklıkları arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Pozitif PDO demek, özellikle İç ve Doğu bölgelerimizde normalden bir sıcak kış demek. Marmara ve Trakya'da ise bu etki oldukça az. Kış tahminimle oldukça uyumlu. :)

• Tüm yurtta bol yağışlı bir kış bekliyorum.
    • Kar severler için kışın ikinci yarısını (Ocak ve sonrası) beklemenin daha iyi olacağını.(Bu kışın ilk yarısında kar yağmayacak demek değil.)
    • Kışın Negatif AO ortalaması ile kapanmasını bekliyorum.
    • Batı Bölgeler dışında, İç ve Doğu Bölgelerin normal sıcaklıkların üstünde bir kış geçirmesini bekliyorum.

Einmal editiert, zuletzt von Icould ()

• Bu kış Sibirya beklemiyorum. Belki 1-2 defa uğrar çok etkili olmaz.

Akdeniz çanağı için ise daha çok Doğu Akdeniz beklentim var. Bu kış polar ataklar olacak daha çok.

• istanbul beklentiniz nedir efsane olur mu bu sene :)

• Burda tahmin yapan arkadaşar bunun okulunu okuyup mu yapıyor? İnternetten mi araştırma yapıyor? Merak ettim onun için soruyorum. Umarım dediğin gibi karlı geçer :)