Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ayrıca Batı bölgeleri vurma olasılığı her zaman daha fazla değildir. Pozitif endeks görüldüğünde, Azor Balkanlara yaslanır. Doğu Akdenizde oluşan ab alanları ise soğuğu Karadeniz üzerinden vakumlar.

Bu cümlenizi "Negatif Ao-Nao görülen kışlarda her zaman Batı Bölgeler daha şanslıdır" diye çevirmemiz gerekli.

850 de şanslı olsanız bile kuru soğuk işe yaramaz.

Geçmiş sistemlere bakarsakta polar atak zamanlarında negatif ao-nao daha fazla olmuştur bu yüzden daha şanslıdır diyorum :) Trakya'nın almış olduğu kar miktarı hepimizin malumu Trakya'da sistemlerin büyük çoğunluğunu polar atak yolu ile alıyor soğuğu tutturduğunda da kar yağıyor.

• Laf sokmaya çalışmayın benide akşam akşam sinir etmeyin. Herkes yoluna haydi iyi geceler. Karadeniz kıyılarını Rusya sanıp hayaller kurun siz. Gerçekleriniz belli şakır şakır yağmurlu.

Hala sataşıyorsun, ben 1 metremi alırım kışın 2 defa da olsa kafam rahat. Kuru soğuk yemem.

8 Ocak sisteminde sağa sola Trakya ne olur diye soran sensin kardeşim, sanki benden çok daha bilgilisin gibi konuşuyorsun.

Batı kışı diyorsun dayanağın bile yok.

Unutmadan benim laf sokmak gibi bir amacım yoktu ama kavgayı körüklüyorsunuz.

Hadi Allaha emanet.;)

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Geçmiş sistemlere bakarsakta polar atak zamanlarında negatif ao-nao daha fazla olmuştur bu yüzden daha şanslıdır diyorum :) Trakya'nın almış olduğu kar miktarı hepimizin malumu Trakya'da sistemlerin büyük çoğunluğunu polar atak yolu ile alıyor soğuğu tutturduğunda da kar yağıyor.

İlginç bir şekilde yaklaştın, peki böyle bir bilimsel veri varmı? Yoksa tahmin mi. Çünkü Negatif Ao-Nao Sibiryayı destekler. Polar atak ise her türlü endeks de olur. Yani Pozitif olunca az, negatif olunca çok Polar atak olur diye bir şey yok sanırım.

• Kaynağın yok derken yanlış yaptın arkadaşın kaynağı var :D

• Bilgin olsa nolacak taraflı kullandıktan sonra? Dayanağımız jet stream. Birde 1 metre kar alıyormuş 2 kere harbi güldürdün bende haftada 2 kez karımı alırım bakarım keyfime.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• Bilgin olsa nolacak taraflı kullandıktan sonra? Dayanağımız jet stream. Birde 1 metre kar alıyormuş 2 kere harbi güldürdün bende haftada 2 kez karımı alırım bakarım keyfime.

Haftada 2 kez kar aldığın yok bunu geçiyorum.

Bizim 250 metrelerimiz her sistemde dek sayesinde ve yükseklik de katılınca 1 metreden aşağı kar almaz. 1,5 gün -10 ve altı olsun sıkıntı yok.

• İlginç bir şekilde yaklaştın, peki böyle bir bilimsel veri varmı? Yoksa tahmin mi. Çünkü Negatif Ao-Nao Sibiryayı destekler. Polar atak ise her türlü endeks de olur. Yani Pozitif olunca az, negatif olunca çok Polar atak olur diye bir şey yok sanırım.

Negatif olunca çok polar olur mu dedim? Yanlış anladın galiba polar atak ülkemizde negatif ao-nao zamanlarında daha çok uğramış pozitif zamanlarda genellikle sıcak tarafta kalıyoruz istisnalarında kuzeyden sistem inebiliyor.

Ayrıca ao-nao konusunda çok bilgim yok sistem zamanları takip ederim sadece sizin gibi delisi değilim :D

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Kaynağın yok derken yanlış yaptın arkadaşın kaynağı var :D

Şu her güncelleme de değişen jet stream mı. Yapmayın Allah aşkınıza.

Her üstad, işi bilen her zaman ilk veri Ao-Nao dur der. Tahminini buna göre hazırlar. En belirleyici budur. Arkadaş dese ki Ao-Nao negtif olacak, dayanağı gösterince tamam fikirdir derim.

Ben her fikre açığım, dogmatik biri değilim.

• Haftada 2 kez kar aldığın yok bunu geçiyorum.

Bizim 250 metrelerimiz her sistemde dek sayesinde ve yükseklik de katılınca 1 metreden aşağı kar almaz. 1,5 gün -10 ve altı olsun sıkıntı yok.

Ahahahahaha kendi gelmiş sibirya senelerini söylüyor hava yapıyor. Bende bol balkanlı bir kış söyledim mi yalan oluyor :D O - 10 yılda bir kez geliyor anca bir kez aç gözünü Norveç değil orası

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• Haftada 2 kez kar aldığın yok bunu geçiyorum.

Bazı dediklerinde haklısın ama 250 metrede 1 metre kar Rize Artvin ve Giresun ile Trabzon'un doğusu dışında çok zor her sene için. :)

• Negatif olunca çok polar olur mu dedim? Yanlış anladın galiba polar atak ülkemizde negatif ao-nao zamanlarında daha çok uğramış pozitif zamanlarda genellikle sıcak tarafta kalıyoruz istisnalarında kuzeyden sistem inebiliyor.

Ayrıca ao-nao konusunda çok bilgim yok sistem zamanları takip ederim sadece sizin gibi delisi değilim :D

Yanlış anlamadım, sana yanlış anlattım söylemek istediğimi. Eğer dediğin gibi olsa Doğu bölgeler adam akıllı kar alamazdı. Sistemler yurdumuzu inişli çıkışlı seyir halinde ziyaret eder yani Pozitif olunca sıcak tarafta kalmayız. Pozitif olupta sabit kalırsa sıkıntı olabilir.

• Bazı dediklerinde haklısın ama 250 metrede 1 metre kar Rize Artvin ve Giresun ile Trabzon'un doğusu dışında çok zor her sene için. :)

İddia ediyorum kardeşim, 1,5 gün - 10 ve altı girsin 250 metre de her türlü olur 1 metre. Omazsa da ufak farklarla kaçar.

• Ahahahahaha kendi gelmiş sibirya senelerini söylüyor hava yapıyor. Bende bol balkanlı bir kış söyledim mi yalan oluyor :D O - 10 yılda bir kez geliyor anca bir kez aç gözünü Norveç değil orası

Ahh ahh. Bunu bile bilmiyorsun. Sibirya Karadenize yaramaz !

Sana şimdi arasam kaç tane çıkarırım karşına Kafkasların ordan gelip de Karadenizin üstünden geçip Marmarayı vuranı.

Karadeniz daha çok Kırım üzerinden inen polar ataklarda sıkıntısız bir şekilde sistemi indirir. Sibiryadan da gelir elbette ama çok risklidir.

• Yanlış anlamadım, sana yanlış anlattım söylemek istediğimi. Eğer dediğin gibi olsa Doğu bölgeler adam akıllı kar alamazdı. Sistemler yurdumuzu inişli çıkışlı seyir halinde ziyaret eder yani Pozitif olunca sıcak tarafta kalmayız. Pozitif olupta sabit kalırsa sıkıntı olabilir.

evet sonunda benim 1 saattir demeye çalıştığımı söyledin ''Pozitif olupta sabit kalırsa sıkıntı olabilir.'' ;)

• Jamsec kışın marmarayı mevsim normalleri üzerinde sıcaklık 0,50 mevsim normalleri üzerindede yağış veriyor sıcaklık konusunda doğu karadenize ortalamaadn 1 derece üstü diyor

Jamstec son aylardaki kazığıyla meşhurdur. 2013 kışıydı sanırım, ya da 2014 Ekim ayındaki güncellemede her şey mükemmel. Biz iyice havaya girmişiz arkadaşlarla efsane kış geliyor diye. Ama Jamstec Kasım de her şeyi Avrupaya vermezmi, üstelik bizi de kızarttı.

Ben Accu yu bekliyorum, Accu nun tahminlerine göre yorum yapacağım.

• 10 Ocak'a kadar Marmara'nın o tarihten sonra 15 şubat'a kadar Karadeniz'in kışı olsun en kaymaklı yeri yani :D Önce İstanbul'da sonra Samsun'da kara doyayım.