2015/16 Kış Sezonu Beklentileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Ayrıca basınç durumu da 2007'e göre kesinlikle çok daha iyi. Üstümüze yayılmış bir yüksek basınç yok. Ufak bir değişiklik sistem gelmesi demek. :)

Bu konuda haklısın. Dediğim gibi sadece ana konu benziyor :)

• @Siberianist
    Ben zaten kendisini tanıyorum,doğal olarak bilgili olduğunu da biliyorum.Ama kışın bir sistem üzerinde incelenmesini doğru bulmadım,bu konular hakkında fazla bilgi sahibi olmayanlar yanılabilir diye düşündüm.O yüzden yazdım onu.
    Yazınıza gelirsek,güzel yazıydı. :) Geçen senenin pozitif Ao Nao ile bittiğini bilmiyordum.Peki daha ayrıntılı bir grafik var mı geçtiğimiz kış ile ilgili?

• @Siberianist Fark ettiyseniz sadece buz örtüsünden bahsettim, kar örtüsünden değil. :D

• Avrasya kar örtüsünün artması için yüksek basıncın aksine alçak basınçlar olmalıdır, çünkü yüksek basınç yağış yapmaz. :) (Bunu siz de söylemişsiniz şuan fark ettim.)
    • Bu yüzden avrasya kar örtüsü ile Sibirya ve buna bağlı olarak AO tahmini de yapılmaz.

2012'de daha az kar örtüsü, 2007'de ise daha fazla kar örtüsü vardı. Sibirya ile hiçbir alakası olmadığı ortada. :D

• Bunun aksine deniz buz alanını kullanmak daha mantıklı. Zaten yazdıklarımın içinde sadece buzdan bahsettim. :D Hiç fark etmediniz mi kardan bahsetmediğimi?

2007'de buz alanı azdı. 2012 ve 2015'te buz alanı yakın değerlerdeydi ve fazlaydı. :D

Sibirya YB ve buna bağlı olarak AO buz örtüsüyle tahmin edilir. Bunu eskiden ben de bilmiyordum. (Havadelisi.com sayesinde geçen günlerde öğrendim.)
    Kar örtüsü radyatif soğuma olarak etkili olsa da nedeni alçak basınçlar olduğundan tam tersi etki de yapabiliyor.

Einmal editiert, zuletzt von Root ()

• Sizinle ilgili olan kısım zaten sadece ilk paragraftı :) Ardından gelen kısım daha çok bilgilendirme ve yanlış bilinenleri bir nebze de olsa tedavi etme amaçlıydı.

Ao'nun nasıl tahmin edildiğinden haberdarım. Fakat Ao'nun negatiflerde olduğu yani kutup girdabının kuvvetsiz olduğu her kış, Sibirya aktif olacak diye de bir kaide yok, benim takıldığım kısım da burası.

• Sizinle ilgili olan kısım zaten sadece ilk paragraftı :) Ardından gelen kısım daha çok bilgilendirme ve yanlış bilinenleri bir nebze de olsa tedavi etme amaçlıydı.

Ao'nun nasıl tahmin edildiğinden haberdarım. Fakat Ao'nun negatiflerde olduğu yani kutup girdabının kuvvetsiz olduğu her kış, Sibirya aktif olacak diye de bir kaide yok, benim takıldığım kısım da burası.

Sibirya yüksek basıncı genellikle negatif AO değerlerine neden olur, negatif AO değerleri Sibirya olmasına neden olmaz. Tersini söyleyen mi var? :) En azından ben demedim.

Einmal editiert, zuletzt von Root ()

• Sibirya yüksek basıncı genellikle negatif AO değerlerine neden olur, negatif AO değerleri Sibirya olmasına neden olmaz. Tersini söyleyen mi var? :) En azından ben demedim.

Bu hususta daha fazla mesaj yazmayacağım.
    Çünkü açıkçası neyi neye bağlayarak ortaya iddaa attığınızı yazdığınız mesajlardan anlayamıyorum.
    Yine de son mesajınızdan anladığım kadarıyla kutup buzuna bakarak Sibirya yüksek basıncı tahmini yapıyorsunuz. Sibirya varsa Ao-Nao negatiftir sonucuna ulaşıyorsunuz. Sadece Kutup buzunu inceleyerek Sibirya yüksek basıncı için "bu kışın vazgeçilmezi" tabirini kullanmanız yanlış. Bu yöntem sağlıklı bir yöntem değil, ilk mesajımda da bahsetmiştim.
    Saygılar...

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Kimse kesin bir şey söyleyemez abi , Polar atak Batıdan girecek eğer şartlar uygunsa ordan doğu karadenize doğru gidecek.Direk doğu karadenize inecek polar atak beklemiyorum :)

Polar atak batıdan girecekmiş, sırf senin şu saçma yorumun yüzünden siteye üye oldum. Nerden biliyorsun batıdan gireceğini. Yoksa Allahın mı vahyetti. Ne kadar saçma bir yorum.

• GEÇMİŞTE dediğin gibi şimdi olaylar farkı azor öyle bir konum alacak ki size polar gelecek şansın çok çok zor ama sistem size doğru gelirkende muhtemelen gücünü kaybeder yada hafifler hafiflemeden gelirse zaten her iki bölge için efsane olur :)

Geçmişte imiş, her kış o tip oluşumlara açıktır ve Marmara bu kış kuruyacak gibi, sen bunu kabul edemiyorsun. Bu kış karadeniz bilhassa doğu karadeniz kışıdır.

• Kardeş saçma sapan yazmak içinmi üye oldun

Pardon kardeşim, neresi saçma.

Yaptığı yorumlar mantıklımı sence, şimdiden polar atağın nereden gireceğini gördü.

Pardon kardeşim sen mantıklı yazılar yazan birisin, sana yazdıkları mantıklı mı geliyor.

Ben onun hatalarını düzeltiyorum. Kavga gibi bir niyetim asla yok.

• Daha yeni üye olmuşsun direk adamın yazısına saçma demişsin