Genel Tartışma & Yorum Sayfası - 1 (Kilitli)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Cfs,ciddi misin :D

Aralıkta bu kadar kuvvetli sistemler genelde gelmez. Ama ocakta ve şubatta gelebilir. Bu kış muhtemelen gerçekten efsane olacak. Çoğu mevsimlik tahmin hemfikir. Yani 40 cm'lik "efsane" değil, gerçekten efsane. Ocak'ı bekleyelim. Ayrıca El Nino daha da kuvvetli olacak gibi. Kuru bir kış ihtimali hiç yok. En kötü koşulda kar yerine bol oraj olur. Ama bence bolca thundersnow olacak.

• Aralıkta bu kadar kuvvetli sistemler genelde gelmez. Ama ocakta ve şubatta gelebilir. Bu kış muhtemelen gerçekten efsane olacak. Çoğu mevsimlik tahmin hemfikir. Yani 40 cm'lik "efsane" değil, gerçekten efsane. Ocak'ı bekleyelim. Ayrıca El Nino daha da kuvvetli olacak gibi. Kuru bir kış ihtimali hiç yok. En kötü koşulda kar yerine bol oraj olur. Ama bence bolca thundersnow olacak.

El Nino kışları oldukça risklidir. Sistem gelebilir de gelmeyebilir de, gelirse 1 mt kar yağabilir gelmezse avucunu yalarsın.

• Şampiyonlar ligi kura çekiminde Fenerbahçe'yi genelde İnfantino çekiyor, rakibi ise yanındaki adam. O adam da nedense hep zor rakipleri çekiyor. Neyse...

Dün akşamdan beri Pereira gibi bende Shakhtar'ı analiz ediyorum. Geçen yılki bazı maçların özetini ve son süper kupa maçlarını izledim, forumlarına baktım, hatta resmi sitelerine de baktım. Analizimi sizlerle paylaşmak istedim...

Öncelikle şunu gördüm; Shakhtar bizden çekiniyor, forumlarda ve resmi sitede bunu gördüm. Maçlarına da baktığımda o eski Shakhtar'dan eser olmadığını ama hala bir sistem takımı olduklarını gördüm. Deplasmanlarda genelde defansif oynuyorlar, hücumcuları çok hızlı ve kontralarla etkili oluyorlar. İç sahada biraz daha topla oynuyorlar ama yine de en büyük silahları hızlı hücum oyuncuları. Defans hatları iyi değil, stoperleri uyumsuz, kalecilerinin de uzaktan şutlarda ve yan toplarda zaafları var. Sağ bekleri Srna takımın jokerlerinden biri, forvet gibi golde arıyor stoper gibi kademeye de giriyor. En tehlikeli özellikleri hızlı hücuma çıkmaları, özellikle kanatları iyi kullanıyorlar ve Alex Teixeira gibi çok tehlikeli bir oyuncuya sahipler. Maçlarını ise iç savaş sebebiyle Lviv'de oynuyorlar, tabi seyirci desteği de onlar için yeterli değil. Önemli oyuncularını yitirdiler ama hala çok tecrübeli bir takım, bize göre de daha hazırlar. İlk maçta savunma yapacaklarından şüphem yok, kaliteli ayaklarımızla kilidi açarız diye düşünüyorum. Tabi Shakhtar, Dnipro gibi defans yapabilir mi orası şüpheli, Dnipro Avrupa'nın en iyi defans yapan takımlarından. Tur şansını yüzdeye dökecek olursak, Fenerbahçe %55, Shakhtar %40 diyorum. (%5 ise savaş durumuna göre Shakhtar çekilebilir veya men edilebilir.)

Fenerbahçe açısından bu eşleşmenin kilit oyuncusu Mehmet Topal olacak, Shakhtar'ın hızlı hücumlarını kesebilirse ilk maçta 2-0, 3-0 gibi bir skor almamamız için hiçbir sebep yok. Srna ve Teixeira'ya önlem alırsak fazla sıkıntı yaşamayız. Fenerbahçe'nin hücum hattında sıkıntı olmaz ama defans hattı için aynısını diyemem. Kjaer ve Alves uyum içinde olmazsa Kadıköy'de dahi sıkıntı yaşayabiliriz. Dediğim gibi hızlı hücumlarına engel olursak biz bu turu geçeriz, bunun için Mehmet Topal biçilmiş kaftan. Topal olmazsa şayet işimiz çok zor olacak. Ben yine de takıma güveniyorum, oynaya oynaya takım uyumunu sağlayacağız. Bu akşam ki Guimaraes ve Afyon turnuvası belirleyici olacak.

Bu turu geçersek Play-Off'da daha zor rakipler var. Manchester United, Bayer Leverkusen, Valencia, Sporting Lizbon ve Lazio (Ajax) takımlarından biriyle eşleşeceğiz. United ve kısmen Leverkusen dışında diğerleri ile kafa kafaya mücadele ederiz. Tabi önceliğimiz Shakhtar'ı geçmek, geçtikten sonra Play-Off'u da uzun uzun konuşuruz...

• +Play off'ta kim tur atlar?
    -Zlatan: Onu tanrı bilir.
    +Ona sormamız zor.
    -Zlatan Ibrahimovic: Şu an kendisiyle konuşuyorsun.

Sen gelme Zlatan ! Artistlik yapayım derken insanları kendinden soğutuyorsun.

AF-YOK

• Artistlik değil o EGO.
    Ama olsun sıkıntı yok gelsin yeter bize.

• Kendisinden nefret etme nedenim bu işte. Böyle boş boş yaptığı artistlik açıklamalar. İyi mi, harika ama karakteri iğrenç bence.

Fabiano çöp. Tuttuğu köşeden frikikten gol yedi. Diego, Sow ve Nani bugün çok iyi. Daha bir takım halindeyiz. Bunu hep sürdürmeliyiz.