GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Nisan 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bu seneki aralık ayında 22 dereceye kadar çıkmıştı sıcaklıklar sonra 6 ocakda kıyılar -7ye kadar düştü sonra 1 şubat gibi lodos fırtınası geldi sıacklıklar yüksekdi ama çöl tozları etkiliydi sonra 18 şubat efsanesi oldu bazı ilçelerde rekor kar ölçüldü 18 martda kar gördük ve nisanda kar değerlerine yaklaştık (istanbul olarak)

• Gfs uzun vadede sicak ve ne yazıkki yağışsız senaryoları arttırdı. Pek iyi günler beklemiyor bizi ozellikle ic ve güney kesimleri

• Yahu şu sıcak havalar ne zaman gelicek bahar başlasın

Baharda sicak olmaz ılık cok olur tabi yagisda. Ne demişler bahar yağmurları. Konuya donecek olursak güneyli dalgalarla hizla isinan bi hava ve yagissizlik getirecek gibi duruyor. Ama bahar da tahmin zordur

• ılık mı?

Katılıyorum bence de ılık geçti, geçen sene kar yağışlarını bolca göremesek bile daha soğuktu. 1 kere -27'leri gördük başka da -20'nin altını göremedik bu sene. 2-3 defa -20'nin altına düşüyorduk son 3 senedir.
    Bu şeyler 2013 ve 2014'ten daha iyi bir kış olduğunu 2015'in değiştirmez ama :) .

AF-YOK

• 2015 ilklerin kışı diyebiliriz istanbulda hem yüksek hem düşük sıcaklık rekoru kırıldı
    Aralık ayında 22 dereceye kadar çıkdı
    6 ocak sisteminde kıyılar -7e kadar düştü çatalca gibi yerler -11 -12yi gördü
    Bide 18 şubat sisteminde kırılan kar rekoru var

• Benim için kışın özeti:
    30 Ocak gibi rakım seçen kıytırık bir sistem. 6 Ocak gibi efsane bir sistem. Çarşamba öğleden sonra kar tutmaya başladı ve aralıksız yağdı. O gecedeki yıldızlardan başlayan sert tipiyi asla unutamayacağım. Yıldızlar gözükürken, birden siyah bir şey gökyüzünü kapattı ve ne oluyor demeye fırsat bırakmadan başladı, kayak montumu telef etti. Yerler 15cm gibi olmuştu. Ilık bir mola ardından 10 Şubat gibi kıytırık bir yağış ağırlıklı sistem ve o 17 Şubat geldi. Salı akşamı başlayan tipi, karların yerde tutması için yatak görevi gördü. Ertesi gün, tüm sarı ve turuncu kütleler mıknatıs gibi çekildi. Ve, 40cm, yer yer belime gelen kar sokağın yollarını kapadı, arabalar yok oldu. Kısacası müthiş bir kıştı bana göre.

• 18 şubat sistemi özet
    16 şubat pazartesi günü sıcaklık düşüşe geçiyor gece saatleri ile uzakdan kar havası veriyordu ertesi günün sabahında 8 gibi üsküdarda kar geçişi oldu bu pek etkili olmadı sıcaklık 0-1 derece arasındaydı,neyse saat 9 gibi sert bir geçiş oldu çatılar tutdu ama sonra eridi ve ikinci dalga çok sert olmuştu çok iri yağıyordu erik büyüklüğünde (abartmıyorum)yağıyordu hemde çok yoğun şekilde 10 dakikada her yer tutdu böyle 40 dakika devam etti ve yağışın azalmasıyla kar örtüsü erimeye başladı akşam saatleri ile tekrar bir dalga geldi bu yine örtü oluşturdu gece saatlerine kadar devam etti gece saatleri biraz eridi.
    18 şubat ise üstatların yorumlarını dikkate alarak adeta efsaneye hazırlanıyordum gece saat 2 gibi dışarda örtü yokdu bi çatılarda bide arabaların üstünde ve 6 saatde tam 10-30 cm kar bırakdı öğle saatlerindeki yağışlada örtü biraz daha artdı daha fazla yazmak istemem yoksa duramam.

• 2015 ilklerin kışı diyebiliriz istanbulda hem yüksek hem düşük sıcaklık rekoru kırıldı
    Aralık ayında 22 dereceye kadar çıkdı
    6 ocak sisteminde kıyılar -7e kadar düştü çatalca gibi yerler -11 -12yi gördü
    Bide 18 şubat sisteminde kırılan kar rekoru var

maltepede sanırım 8 ocakta saat 6 da -11leri görmüştük

• Önemlo olan ortalamadır geçen sene bir iki defa çok düşük olması önemli değil geçen sene ilkbahar yaşadığık kış değil bu senenin ortalamaları çıksın hele bir görelim ılık mı değil mi :)

• Bende yazayım bari :) 30 ocak: Sabah saatlerinde hafif kar yağışı vardı akşam -1 dereceye düştü ve her yer tuttu.Ancak 31 aralık sabahı büyük kısmı erimişti ve yağmur yağmıştı.6 ocak sistemi:Sabah saatlerinde yine hafif kar yağışı öğlen saatlerinde etkisini arttırdı. 4 derece de kar yağıyordu. 7 ocak da ciddi soğuk geldi.Gece -5 ti.8 ocak sabahı -7 dereceydi burası.O sistemde soğuk dışında pek bir şey olmadı kar kalınlığı 3 cm falandı.17-18 şubat : Anlatmama gerek var mı :) 19 şubat sabahı burası tamamen kar ile kaplıydı.Yürümekte çok sıkıntı yaşıyordum.Otoparkta düştüm ve arkadaşlarımın yardımı ile kalktım ciddiyim :) 70 cm'den daha fazla kar vardı.Bunun dışında sistem olarak saymazsak 12 ocaktı sanırım bir kaç saatliğine lapa lapa kar yağdı.