Gelecek sene el- nino

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gelecek sene la nino etkili olacak.Sitedeki arkadaşlar 2 yıl süreceğini söylüyor.

Ben bazı araştırmalar yaptım.Ve bazı uzmanlar ve DSİ kurak bir yıl geçireceğiz diyor.Belki Dünyada ki en sıcak yıl olacak.Türkiye ve güney doğu Avrupa için kurak geçecek diyorlar.Sonbahar yağmurları geç geliyor bazı uzmanlar kuraklık olduğuna bağlıyor.

Allah buna izin vermez inşallah.Yoksa işimiz güç.

Bu konu da tartışalım.

Bana el- NİNO HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

• Az önce belirttiğim ama yanışma paylım olurs şu yönden olur sistem dedğimden kuwetli çıkar öyle 20 yıldır bu işi ypıyorum bu sene son sözü bu sistem söylücek rdn 100 yıl geçse bile tounlarımız bu kışı kouşucak ondn sonra hızlı bir sıcaklık artışlrı olucak bahar havaasıdan ols gerek sıcaklık toparlnışı hızlı olucak sistem etkisini kaybettikte sonra ama şunu diim isterse 30 c olsun yerdeki kar mayısa kadar bile kalıcak ben 2 gündür sevinçten uyumuyorum bu yazda mevsim normellerinin

• Az önce belirttiğim ama yanışma paylım olurs şu yönden olur sistem dedğimden kuwetli çıkar öyle 20 yıldır bu işi ypıyorum bu sene son sözü bu sistem söylücek rdn 100 yıl geçse bile tounlarımız bu kışı kouşucak ondn sonra hızlı bir sıcaklık artışlrı olucak bahar havaasıdan ols gerek sıcaklık toparlnışı hızlı olucak sistem etkisini kaybettikte sonra ama şunu diim isterse 30 c olsun yerdeki kar mayısa kadar bile kalıcak ben 2 gündür sevinçten uyumuyorum bu yazda mevsim normellerinin

Biraz hayal olmuş.

• Oğuz la nino diye yanlış yazmışsın el ninodur doğrusu kuraklık için çok erken ben kuraklık pek beklemiyorum ama geçen yaza göre bir miktar azalış olacak yağışlarda el nino süresi 1-2 yıl kadar devam ettirir g.yarım kürede etkisi çok büyüktür küresel ısınmayı tetikler ama bzim bulunduğumuz yarım kürede etkisi başka türlü hissedilir ani yağışlara ve güçlü sellere neden olur. Oluşan sıcak hava Kuzey Amerika ve Avrupa’da hava sıcaklığının artmasına yol açar kış aylarında lodos karayel etkisi ön planda olur yani bu kıştan farklı

• Evet doğru biliyorum.Ben araştırırken el- nino diye gördüm değiştiremedim.El-nino Amerikanın güney batısında kuraklığa sebep olur.Bizim iklimimiz tropikleşirse kurak geçirebiliriz.Daha erken,küresel ısınma ilerlerse bu olayı yaşarız,yani kurak geçiririz.