GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Şubat sonu sistemi % 100 garanti geliyor.Şuanki haliyle Ege Denizi kıyıları bile 25 30 cm Marmara kıyıları en az 1 metre İç kesimleri hayal edemiyorum.Yüzyılın en aksiyonlu günlerine sadece 15 gün kaldı

O kadar ucma ve asiri duygusal davranma (Sisteme gucsuz demiyom ama dedigin seyler çok uçuk)

• Arkadaşlar konuyla biraz alakasız ama kafama bir şey takıldı.

850 hPa seviyesinde kar yağışı için -7'ler yeterli olur diyoruz.
    500 hPa için de kar yağışı yanlış hatırlamıyorsam -30 civarlarında bir şeyler yeterli oluyor.

850 hPa 500 hPa'dan daha yüksekte değil mi ? Eğer değilse nasıl değil ? Eğer öyleyse daha yüksekte havanın daha soğuk olması gerekmiyor mu ?

• Şubat sonu sistemi % 100 garanti geliyor.Şuanki haliyle Ege Denizi kıyıları bile 25 30 cm Marmara kıyıları en az 1 metre İç kesimleri hayal edemiyorum.Yüzyılın en aksiyonlu günlerine sadece 15 gün kaldı

bu forum ne 30 lar ne 50 cmler gördü...sistemin yaşandığı anda 5 cm e dua edenler vardı :D:D bazı ilçelerde çatılar dahi tutmadı :D

Einmal editiert, zuletzt von kerimcem ()

Hocam çok umut vaad etmeyelim 1 haftaya cm'leri söyleriz de kıyı 1 metre abartı bence :D

• Arkadaşlar konuyla biraz alakasız ama kafama bir şey takıldı.

850 hPa seviyesinde kar yağışı için -7'ler yeterli olur diyoruz.
    500 hPa için de kar yağışı yanlış hatırlamıyorsam -30 civarlarında bir şeyler yeterli oluyor.

850 hPa 500 hPa'dan daha yüksekte değil mi ? Eğer değilse nasıl değil ? Eğer öyleyse daha yüksekte havanın daha soğuk olması gerekmiyor mu ?

İlk geldiğimde ben de öyle sanmıştım 500 hpa 5000 metre yanlış hatırlamıyorsam 850 hpa 1500 metre

• ege kıyıları 25-30 cm:) neremle güleceğimi bilemedim. coğrafya bilgilerinizi gözden geçirin derim ve ek olarak Türkiye'de karşılaşılan ekstrem durumlara bakın.

• ege kıyıları 25-30 cm:) neremle güleceğimi bilemedim. coğrafya bilgilerinizi gözden geçirin derim ve ek olarak Türkiye'de karşılaşılan ekstrem durumlara bakın.

Yani aynen ege ve kıyı seridine 30 cm kar alacak diyosan... Ve istanbula EN AZ 1 mt diyosan gülerim sadece Bakin sistem gücsuz demiyom efsane sistemde olabilir amma belirli gercekler var..

• Al işte yine başladınız efsane diye. Arkadaşlar bende öyle düşünüyorum ama şu ana kadar hangi sisteme efsane dediysek efsane olmadı. Bu sefer demiyelim bakalım ne olcak :D

Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez !

• İstanbul'da Çatalca bile 1 metreyi bulması imkansıza yakın, Ege kıyıları da ancak Saros ve Çanakkale olabilir orada da 25-30 cmler uçuk kalıyor. Şimdiden cm söylemek için çok erken sonra üzülüyoruz

• büyük konuşmayın gördük bu sistemde büyük konuşmayı 2004 diyorduk ne çıktı

şu efsane konusuna da ayrı gıcık oluyorum zaten. soğuk dalgası görünce hemen 'efsane' diyor ve beklentileri yükseltiyorlar anlamsızca. tdk'dan noktasına virgülüne dokunmadan veriyorum efsanenin anlamını:
    Gerçeğe dayanmayan, asılsız söz, hikâye vb. umarım bundan sonra ota çöpe efsane demezsiniz

• İlk geldiğimde ben de öyle sanmıştım 500 hpa 5000 metre yanlış hatırlamıyorsam 850 hpa 1500 metre

hpa dediğimiz kavram basınç birimidir 1 hpa =1mb ye karşılık gelir 850 hpa'da basınç daha fazla,başınç ile sıcaklık orantılı olduğuna göre :D