İstanbul boğazı gerçekten dondu mu?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar,İstanbul boğazının yakın sayılabilecek tarihlerde 1929-1954 de olduğu gibi tarih-zaman içinde pek çok kez donduğunu şehir efsanesi olarak anlatılır durur.Bu tarhlerde çekilmiş fotoğraflar da vardır.Kimileri,boğazın gerçekten donduğunu kimileri Tuna nehri üzerinden gelen buz kütlelerinin boğazı doldurmasıyla bu görüntülerin oluştuğunu anlatır.

Boğazı bedavadan yürüyerek geçmek mümkün olmuşmudur? Bu foto,1954 de çekilmiş.

http://video.google.com/videoplay?docid=8862480056409455426&hl=undefined#

• Arkadaşlar,İstanbul boğazının yakın sayılabilecek tarihlerde 1929-1954 de olduğu gibi tarih-zaman içinde pek çok kez donduğunu şehir efsanesi olarak anlatılır durur.Bu tarhlerde çekilmiş fotoğraflar da vardır.Kimileri,boğazın gerçekten donduğunu kimileri Tuna nehri üzerinden gelen buz kütlelerinin boğazı doldurmasıyla bu görüntülerin oluştuğunu anlatır.

Boğazı bedavadan yürüyerek geçmek mümkün olmuşmudur? Bu foto,1954 de çekilmiş.

nerde kaldı o eski günler insanlar evlerinden çıkamazmış kışın ama yaz gibi havalar var

• nerde kaldı o eski günler insanlar evlerinden çıkamazmış kışın ama yaz gibi havalar var

Samet_113,Avrupa mini buzul çağına giriyorsa neden olmasın.Bir sabah bir bakmışsın millet tüp geçit tünel yerine boğazı otoban yapmış kaptırmış gidiyor. :D

• Samet_113,Avrupa mini buzul çağına giriyorsa neden olmasın.Bir sabah bir bakmışsın millet tüp geçit tünel yerine boğazı otoban yapmış kaptırmış gidiyor. :D

valla süper olur ama bu son yaşadığımız sistemler beni tamamen ümütsüz duruma düşürüyor avrupanın yaşadığının yarısını yaşasaydık yine de bu bize yeterdi ama ne yazık ki olmadı inşallah ben haksız çıkarım da sen haklı çıkarsın malum bunu herkes istiyor

• Avrupadaki şiddetli soğuklar biziim Konya ya yaramış. :D adamların tuzu bitmiş.Bu yüzden Konya tuz gölünden tuz ithal etmeye başlamışlar.

Bizim evde de biraz tuzumuz var.İsterlerse fiyatta da anlaşırsak gönderirim sevabına!! :D :D

• Avrupadaki şiddetli soğuklar biziim Konya ya yaramış. :D adamların tuzu bitmiş.Bu yüzden Konya tuz gölünden tuz ithal etmeye başlamışlar.

Bizim evde de biraz tuzumuz var.İsterlerse fiyatta da anlaşırsak gönderirim sevabına!! :D :D

bazen aşırı soğuk olmasıda işe yarıyor bu da bir örnek bize gelsin soğuklar ben tuzsuz kalmaya razıyım valla

• 1929 ve İstanbul..İstanbulun resmen donduğunun resmi..sitede ayrıntılar ve video resimleri var.

http://chatlobi.com/blog/hava-durumu/1929-kisi-video.html
    ;)

istanbul böyle sert kışlar geçirdiği belli kayıtlarda mevcut bu günlerin tekrar gelebilir mi bilmiyorum ama istanbul lu insanı kar yağışını özledi o beyaz güzellik inşalllah yakında gelicek bekleyip göreceğiz

• Tekrar gelebilir mi ben şahsen o kadar olamsını istemiyorum.Eğer İstanbul felç olur gerçekten felç olur trafik,eğitim bütün sektörler de çok önemli sorunlar olur.Ondan bu kadar istemiyorum.

• arkadaşlar akıntılı bir boğazın donması bilimsel olarak mümkün değildir. O dönemde kutuplaran kopan buzul parçaları istanbulda geçiş yapmıştır.

Bilgilerinize

• Doğru diyorsun donmamış sadece buzul parçaları boğaza gelmiş yoksa akınıtılı bir suyun donması mümkün değildir.

• arkadaşlar akıntılı bir boğazın donması bilimsel olarak mümkün değildir. O dönemde kutuplaran kopan buzul parçaları istanbulda geçiş yapmıştır.

Bilgilerinize

Sparus,bence kutuplardan gelen buz kütlelerinin boğazı doldurması bilimel olarak mümkün değildir.eğer dediğin gibiyse,buz kütleleri Atlas Okyanusunu güneye doğru geçip Cebelitarık boğazından Akdenize girip Çanakkaleye dayanmış,sonrasında Çanakkaleyi de geçip İstanbula demir atmış olmalılar.Bu yolu 1.dünya savaşında ingilizler Fransızlar izlediler ama buz kütleleri asla!! :D :D

Einmal editiert, zuletzt von asfalya. ()

• Sparus,bence kutuplardan gelen buz kütlelerinin boğazı doldurması bilimel olarak mümkün değildir.eğer dediğin gibiyse,buz kütleleri Atlas Okyanusunu güneye doğru geçip Cebelitarık boğazından Akdenize girip Çanakkaleye dayanmış,sonrasında Çanakkaleyi de geçip İstanbula demir atmış olmalılar.Bu yolu 1.dünya savaşında ingilizler Fransızlar izlediler ama buz kütleleri asla!! :D :D

bence karadenizde kırım yakın yerlerde buz kütleleri oluştu ve akıntı sayesinde boğazı doldurmuş olabilir

• asfalya videoyu konu içinde paylaşmak adına ilk mesajını editledim, bilgin olsun.

Ayrıca Teşekkürler böyle bir konu için. :)

http://video.google.com/videoplay?docid=8862480056409455426&hl=undefined#

• 1929 ve daha önceki Boğazın buzla kaplanması nasıldı bilmiyorum ama 1954 de Tuna nehri donmuş ve nehri gemi trafiğine açmak için buz kıranlarla ve uçaklardan bombalamak yoluyla Tunayı açık tutmaya çalışmışlar.İstanbuldan gelen buzlarda işte o buzlarmış.Ama fotoğralara baktığımızda İstanbul boğazında o kadar çok buz kütlesi var ki,bunu sadece Tunadan gelen buzlara bağlamak bence doğru değil.Karadenizin tuz yoğunluğunun düşük olması nedeniyle kuytu köşelerde, ve istanbulun akıntıdan uzak sığ koylarında pekala donma olayları da gerçekleşmiş olabilir.

Einmal editiert, zuletzt von asfalya. ()

• Bana göre de boğaz donmadı buzullar geçiş yaptı diye düşünüyorum.

Konu hakkında araştırma yaptım bazı belgeler koyacağım sonra , tekrar yeniliyorum tuzlukuk oranı ve akıntı durumuna göre boğazın donması mümkün değildir. Tatlı su yapısı nedeniyle hızlı donar tuzlu suyun donma moktası ise yüksektir. ( %23 tuz donma noktasını -21C ye düşecektir. )

[hr]

İstanbul Boğazının komple donmasının hiçbir zaman gerçekleşmediğini
    belirten Doç. Gazioğlu, donma olayının oşinografik şartlardan dolayı
    mümkün olmadığını anlatıyor. Gazioğlu, Bizim bulunduğumuz enlemde o
    şartların oluşması mümkün değil. Deniz suyu sıcaklığı -4e düşse bile çok
    ince bir zar şeklinde donar. Komple sistemin dibe kadar donması mümkün değil. Bizim bölgemizdeki hava
    sıcaklığının Kuzey Buz Denizindeki seviyeye gelmesi mümkün olmadığından
    dolayı İstanbul Boğazında donma olayı gerçekleşmez. diyor. Çünkü Kuzey
    Buz Denizi ve civarında hava sıcaklığı -45, deniz suyu sıcaklığı ise
    -10larda seyrediyor. Boğaz suyunun donma sürecinin başladığı +4
    derecenin altına inmesi için İstanbuldaki hava sıcaklığının -25 derece olarak
    ölçülmesi gerekiyor. Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abura göre,
    İstanbul son yüz yılda Kandilli kayıtlarına göre -13,8, Meteoroloji
    Bölge Müdürlüğüne göre -16 dereceyi gördü. Termometreler -20leri henüz
    kaydetmedi. 1900lerden önce hava sıcaklığının -25lere kadar düşüp
    düşmediği bilinmiyor; ama bilim adamları düşmediği görüşünde. Aksi halde
    Orta Avrupa ile Türkiyenin kuzey ve orta kesimlerinin tamamen donması
    gerekirmiş.

İstanbul boğazının donmuş görüntüleri mevcut hatta boğazın neredeyse
    yarısına kadar yürüyerek yada zıplaya hoplaya gelindiğide doğru,peki o
    zaman bu nasıl oluyor Karadenizden gelen (özelikle tunadan) buz
    parçaları zaman zaman boğazdan geçiş yapmak istiyorlar ve bu muhteşem
    görüntüler oluşuyor.Kaynakwh webhatti.com:

Bu konuda tartışmaya mahal yoktur boğazda geniş buz tabakaları üzerinde
    yürüyebilirsiniz ama teknik olarak donmuş bir istanbul boğazı olamaz
    tabiki bu küresel ısınma devam edip akabinde gelecek olan buz devrine
    girmezsek.

Not: Aşağıda verilen istanbul boğazının donma haberleri ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama hoş birer yazı olarak okunabilir.

" 763 kışında Haliçin çevresindeki kıyılar 100 adım mesafeye kadar
    donmuş. Hem de yer yer 30 metre derinliğe kadar. Karadenizdeki buzlar
    çözülürken, kütleler kenetlenince Boğaziçi ve Haliç tıkanmış. Dönemin
    metinlerinde, insanların ve hayvanların Üsküdardan Galataya yürüdükleri
    yazıyor.

" Tam 100 yıl sonra bu hadise yeniden gerçekleşmiş. Sonra 928de bir
    daha. Üstelik buzların erimesi dört ay sürmüş. Ardından 934te bir
    daha... 1232de bir daha...

" İstanbul, Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girdikten sonraki ilk
    büyük don olayı 9 Şubat 1621de gerçekleşmiş. Yine Boğaziçi ve Haliç
    donmuş. İnsanlar çoluk çocuk, yaşlı genç demeden Üsküdardan Galataya yürümüşler; buzların arasında sıkışıp kalan kayıkların arasından geçerek.

" 1823te, II. Mahmud padişahken yaşanan dondurucu soğuklarda sadece Haliç değil, şehrin çeşmeleri de donmuş.

Saygılarımla
    Orkun
    Su ürünleri yüksek Mühendisi

Einmal editiert, zuletzt von sparus ()