Kasım'da Kar Başkadır

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kar çok zor bir ihtimal kasıma girmeden önce de söylemiştim 1-2 tane kar sınırına gelecek ama yağmayacak dediğimde işte bunlardan bahsediyordum. Bazı insanlar (ılıkçılar) kışı başlamadan bitiriyor bu sene de sıcak olacakmış varsa böyle bir şey kanıtlasınlar neye göre sıcak diyorlar geçmiş yıllar mı bu konuda uzmanımdır ;) ecmwf' ye ne kadar saçma bir tahmin olduğunu anlamak zor değil. Gelelim soğukçulara. Bu yaz ve sonbahar mevsim normalleri ve hafif altında geçti. Ancak son yıllarda sonbaharı sıcak yaşadığımız için normal geçen bir sonbahar bile sanki soğukçulara çok soğuk,her yerde kar yağan bir sonbaharmış gibi hissettirdi. Oysaki daha adam akıllı kar yağmadı hemde hiçbir yere. 2011 sonbaharında karadeniz kıyılarına kar yağmıştı şimdi kasımın sonunda bile yağmayacak yani bu yüzden efsane bir kış beklemek baştan hata. Sonbahar neyse kışta odur denemez ancak bazı seneler böyledir. 2015 kışı da 2014 sonbaharı nasılsa öyle olacak yani defalarca dediğim gibi mevsim normallari belik 0.5 derece altında olabilir bu da bize tatminkar bir kış demek keyfini çıkarın efsane belki başka bahara.

• Daha önce saymış olduğum 4-5 nedenden dolayı Ortalamalar ve civarında (bazı yerlerde 0,5C üzerinde bazı yerlerde 0,5C altında) bir Sonbahar asla ve kesinlikle kış için bir referans olamaz, hele bu sene hiç olamaz. Keza ortalamalar her ay Kasım ile birlikte mevsim normallerinin altında gerçekleşmeye başlayacak bunu Aralık ayında belki hissedeceğiz belki de Aralık sonu sıcaklık ortalamalarını uzun yıllar ortalamaları ile karşılaştırdığımızda farkına varacağız ancak Ocak ve özellikle Şubat ayında fevkalade hissedecek ve yaşayacağız. Bu yılın Eylül ve Ekim ayında ülkemiz kışı ile öngörü yapabileceğimiz değişkenleri masaya yatırıp geçmiş yıllarla karşılaştırma yaptığımızda "1975-1976" kışına benzer karakterde bir kışın bizi beklediğini söylemiştim. Ocak ayı ortalarından itibaren ortalamaların altında seyredecek sıcaklıklar Şubat ayında dip yapacak ve etkileri Mart ayının ilk yarısına kadar hissedilecek diye tahmin ediyorum.

• @"KarSuperNaturaL" Mini buzul çağı diye bişeyin olma ihtimali gerçekten çok düşük.Bunun ile ilgili bir resim

:hfyeni (18):

Tam tersi olmasın mini buzul çağı geliyor buzul çağının 4de1i geliyor belki 4de1i fazla gelir ancak mini buzul çağı işte 2023 yada 2022dedmişti uzmanlar hem türk uzmanlar hem ingiliz uzmanlar dedi bide 2006da yapılan bir araştırmaya göre 2015 yılı Gulf Streamın azalması sebebiyle 2015de kara kşının etkili olacağını açıklamıştılar(ingiliz uzmanlar)

• Beyler buzul çağı hakkında şöyle diyebilirim.Belki Dünya soğuyacak ama buzul çağı getirecek bir soğuma değil.Zaman zaman Dünya'da soğumalar ya da ısınmalar görülür ya kuvvetli ya da değil.Buzul çağı ise 10.000 yılda bir görünen şeyler.Kuvvetli ısınmalarda olmuş.O zaman Dünyanın her tarafı çölü andırmış.Neyse bunu geçelim

Benim şahsi fikrim buzul çağı beklemiyorum ama az da olsa soğuyabiliriz hatta soğuduk bile diyebilirim ki artık kutuplardan daha soğuk ve sert soğuklar geliyor geçen yıl ABD'yi gördük.Zaten hafif oynamalar bile çok değişik şeyler yapabiiyor.1-2 derece soğusak zaten bize eski kışları getirir.

• Beyler buzul çağı hakkında şöyle diyebilirim.Belki Dünya soğuyacak ama buzul çağı getirecek bir soğuma değil.Zaman zaman Dünya'da soğumalar ya da ısınmalar görülür ya kuvvetli ya da değil.Buzul çağı ise 10.000 yılda bir görünen şeyler.Kuvvetli ısınmalarda olmuş.O zaman Dünyanın her tarafı çölü andırmış.Neyse bunu geçelim

Benim şahsi fikrim buzul çağı beklemiyorum ama az da olsa soğuyabiliriz hatta soğuduk bile diyebilirim ki artık kutuplardan daha soğuk ve sert soğuklar geliyor geçen yıl ABD'yi gördük.Zaten hafif oynamalar bile çok değişik şeyler yapabiiyor.1-2 derece soğusak zaten bize eski kışları getirir.

Hocam buzul çağı ile mini buzul çağı çok fark var buzul çağında dünyanın neredeyse tamamı buzla kaplıydı bu onun küçük oğlu

• Arkadaşlar ben foruma yeni girdim hepinize merhabalar :D Benim küçüklüğümden beri bi kar hastalığım vardır eğer gece kar yağarsa sabaha kadar uyumam heyecanımdan :D :D lütfen bi arkadaş bana bu gelen sistemin ANKARAya kar getireceğini yada nasıl bi hava olacağını karlı mı yoksa kky mi olacak ????