Kasım Ayı Beklenen Hava Koşulları(Analiz)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kasım Ayı Sizce Nasıl Geçer? 29

1. Yağışlı Ama Soğuk (14) 48%
    2. Ilık Ve Sisli (3) 10%
    3. Karlı ve Buz Gibi (7) 24%
    4. Kararsızım (5) 17%

Herkese merhabalar,kurak geçen bir Ekim ayının ardından nihayet yağışlara havalara yeniden kavuştuk,peki Kasım ayında bizleri neler bekliyor isterseniz hemen bir kaç bilgi paylaşalım;

(Kasım Ayı Genel Analizimiz):

Kasım ayı içerisinde pastırma sıcaklarının ayın ilk günlerinde görülmesi tahmin ediliyor.ancak ardından gelecek olan soğuma ılık havanın yerini yine geçtiğimiz Ekim ayına benzer manzaralara bırakabilir,kuzeydeki koridorun bir türlü açılamaması sebebiyle önümüzdeki aylarda yağışlarda stabil durum devam edecek gibi gözüküyor.yani dememiz şu ki yağışlarda bir müddet daha cılızlık süreceği öngörülüyor.rüzgarlarda ise hafif ama üşütücü etkisi bu ay daha fazla hissedilecek,sisli havalar sadece ısınma olduğunda görüleceğinden geçtiğimiz senelere nazaran durağan,sıkıcı ve boğucu havalar bu sene pek görülmeyecek.nem oluşması muhtemel olduğundan gündüz gece sıcaklıkları arasında epeyce fark oluşabilir.bu da hastalıklara davetiye çıkaracağından yaşanacak sıcaklık farkı ciddi problemlerede yol açacak.son olarak ise Kasım ayı El nino döngüsünün kırılma noktası olacağından 2015 kışının sert geçip geçmeyeceğinide Kasım ayında yaşanacak hava koşulları belirleyecek.

Kasım Ayı Yağış Tahmini:

Alçak basınçlar konum itibariyle Karadenizi işaret etsede Balkanlar hattı belki bir kaç kere aktif olabilir.özellikle Kasım ayı ortaları en az bir kereye mahsus olmak üzere kuvvetli bir yağış sisteminin ülkemize uğraması bekleniyor.yağışların yüksek kesimlerde kar şeklinde düşmesi yüksek olasılıkla kesin gözüyle bakılırken kıyılarda bir süre daha belirsizlik devam edeceğe benziyor..yağışlar genellikle batı kesimlerde mevsim normallerinde beklenirken diğer bölgelerde mevsim normallerinin biraz üzerinde yağışlar oluşabilir.

Özetle Kasım ayı tahminimiz böyleydi,atraksiyonlarla dolu bir Kasım ayı beklenilmesede geçen senelere benzer normal bir Kasım ayı yaşayacağımız şimdiden kesindir.düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum tekrar görüşmek üzere..

Fotoğraf:Beşiktaş Abbasağa Parkı/İstanbul

GÜNCELLEME(MGM Modeli'nden Alıntı):

10-16 Kasım arası beklenen yağış tablosu

10-16 Kasım 2014 arası beklenen sıcaklık tablosu

Kaynak:Mgm

NOT:Konuyla ilgili bir anket hazırlanmıştır,dileyen oy atıp cevap yazmayabilir.bilgilerinize..

karsever ugur

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Kasım ayı sıkıcı bir ay olacak tahminimce şu an üstümüzdeki basınç kalkınca azor rahatlıkla girecektir ülkemize bu yüzden belki kısa süreli soğuk sistemler olabilir sadece genellikle gündüz lodos gece durgun belki sili ve kurak bir kasım bekliyorum.

• Kasım ayı sıkıcı bir ay olacak tahminimce şu an üstümüzdeki basınç kalkınca azor rahatlıkla girecektir ülkemize bu yüzden belki kısa süreli soğuk sistemler olabilir sadece genellikle gündüz lodos gece durgun belki sili ve kurak bir kasım bekliyorum.

Kasım ayının kurak ve sisli olma ihtimalide tahmincilerin en çok konuştuğu konulardan bir tanesi şu anda,ama ben tüm o kişilerin yazdıklarının aksine her türlü hava koşulu olabilir şartıyla konunun ucunu açık bıraktım.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Kasım ayının kurak ve sisli olma ihtimalide tahmincilerin en çok konuştuğu konulardan bir tanesi şu anda,ama ben tüm o kişilerin yazdıklarının aksine her türlü hava koşulu olabilir şartıyla konunun ucunu açık bıraktım.

pastırma yazı muhakkak yaşanacak ne eylülde ne ekimde yaşamadık kasımda acısı çıkar pastırma önemli değilde inşallah kurak olmasa bari lodoslu yağmurlu havalara razıyım.

• Kasım ayında iki sistem sıcaklıkları Marmara'da yer yer 10 C ve altına çekebilecek güçte olacak, her iki salınımın da Sibirya kökenli olmasını bekliyorum, zamanlama olarak muhtemelen 7-10 gün arayla gelecek olup Kasım ayının 10-12 sinde ilkinin 20-23 arasındada diğerinin yurda girmesini öngörmekteyim. Sistemlerden bir tanesi yüksek kesimlerde (şehir merkezi dışında) karla karışık yağmura çevirebilir. Aralık ayında gelecek olan sistemlerden her ikisi de yağışları kara çevirebilecek düzeyde olacağına inanıyorum, ilki karı havada diğeri yerde gösterecek :)

• Kasım iyi arkadaşlar saatlik güncellenen modellere bakıp ay tahmini yapmak doğru değil, yağış yine doğu ve güneydoğuda mevsim normalleri ustu olacak, sıcaklıklar ise yurt genelinde normaller zaman zaman altını görebilecek.....

• kasım ayı genel tablosunu sergiliyor bence çok sıkıntı yapmamak lazım. ekimi yurt geneli yağışla kapatacak ve kasım kuruk olsada yaz gibi sıcak değil o yüzden kurklığıda çok olmayacaktır. geçtiğmiz seneleri düşünüp şükretmek lazım kasıma kadar doğru dürüst yağış görmeyen seneler olmuştur. ayrıca incelenirse rekor yağışların bir kısmı kasım ayında olmuştur. yani anlayacağınız eğer ilk hftanın ardından sağlam yağışlı iki sistem alabilirsek güzel bi kasım olur yok azor ve sbirya kolkola verirse. ekimin yağışında buharlaşma alır götürür

• Kasım ayında iki sistem sıcaklıkları Marmara'da yer yer 10 C ve altına çekebilecek güçte olacak, her iki salınımın da Sibirya kökenli olmasını bekliyorum, zamanlama olarak muhtemelen 7-10 gün arayla gelecek olup Kasım ayının 10-12 sinde ilkinin 20-23 arasındada diğerinin yurda girmesini öngörmekteyim. Sistemlerden bir tanesi yüksek kesimlerde (şehir merkezi dışında) karla karışık yağmura çevirebilir. Aralık ayında gelecek olan sistemlerden her ikisi de yağışları kara çevirebilecek düzeyde olacağına inanıyorum, ilki karı havada diğeri yerde gösterecek :)

Hocam GFS son birkaç gündür ayın 11inde güzel soğuma sokuyordu ve bu gün daha net hale getirmiş ve sizin dediğiniz gibi sibirya kökenli göstermiş ve yoluda çizmiş

• Kasım iyi arkadaşlar saatlik güncellenen modellere bakıp ay tahmini yapmak doğru değil, yağış yine doğu ve güneydoğuda mevsim normalleri ustu olacak, sıcaklıklar ise yurt genelinde normaller zaman zaman altını görebilecek.....

Ben Mgm'nin modeline göre tahmin yaparım genellikle,bu yıukarda yazdığımda Meteorolojiden esinlenerek satıra döktüğüm bir öngörüydü.yazıda kesinlikle güncellenmiş yabancı bir model baz alınmamıştır bilginize sunarım..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Ben Mgm'nin modeline göre tahmin yaparım genellikle,bu yıukarda yazdığımda Meteorolojiden esinlenerek satıra döktüğüm bir öngörüydü.yazıda kesinlikle güncellenmiş yabancı bir model baz alınmamıştır bilginize sunarım..

Saatlik ay tahminlerinde doğru tahmin yapmanın taktiği var eğer o ay hakkında aynı şeyi birden fazla en az 5-10 kere göstermişse çoğunlukla doğru çıkar mesela kasım ayı CFS 10-15 defa marmaraya -2 sokuyo 5-6 kerede -4 sokmuşluğu var ben öyle bir taktik yapdım ancak gerçekdende bu taktik ile iyi tahmin yapılır mesela ekim ayı tahminini ona göre yaptım

• Ben Mgm'nin modeline göre tahmin yaparım genellikle,bu yıukarda yazdığımda Meteorolojiden esinlenerek satıra döktüğüm bir öngörüydü.yazıda kesinlikle güncellenmiş yabancı bir model baz alınmamıştır bilginize sunarım..

Uğur bey tepkinizi anlayamadım, siz tahminde şu yada bu modelden bahsetmişmisiniz? Yok! Bu söylediklerim niye sizegel:)sinki! Ben başka bir mesajdan dolayı bunu dedim, ayrıca tahmininize katılıyorum...:)