Beiträge von Balkanlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

kışın genel karakterini sonbahar sistemlerinin belirlediğini düşünüyorum..bu bakımdan bu sene lodoslu sistem gene pek olmayacak gibi... . sonbaharın sonuna geldiğimiz şu günlerde henüz doğru dürüst bir lodoslu sistem bile almadık... ancak dek'ler bu sene coşar kısmetse..accu'nun tahmini de bunu destekliyor gibi...dek'lerin nereleri vuracağını ise söylemek çok zor... yani hiç kimse üzülmesin sadece bekleyip görsün...

Hocam bende nedense şöyle düşünüyorum, Karadenize ve Doğu Anadoluya güzel bir sistem gelecek fakat, kışın genelinde Marmara Bölgesi biraz daha şanslı olacak gibi.

Bu sene karadeniz özlediği metrelik karları alabilir gibi geliyor bana.

Sonbaharın genel gidişatı sanki lodoslu karayelli sistemlerden çok dek'li sistemlere işaret ediyor gibi.. bunların nereyi daha çok vuracaklarını ise şimdiden tam söylemek mümkün değil...

ölüm ne kadar yakın, önemli olan dünyaya geliş amacımıza uygun yaşayıp güzel bir haldeyken canımızı teslim etmek.. şehitlik de bunu yapabilmenin en güzel yollarından biri.. Allah şehadetlerini kabul etsin...

Biz o söylediğiniz oluşuma DEK deriz ki DEK candır ;)

2012-15-16 dekleri gibi olursa Allah'a şükür.. bir de eski yıllarda daha çok olurdu, istanbul'un genelinde 3 5 dakikayı aşmayan birkaç kısa dek yaşanırdı..sistem yağışıyla sadece karadenizi vururken, marmara da biraz soğuktan nasiplenirdi... bahsettiğim karadeniz sistemleri bunlar işte :)

İstanbul'da yaşayanlar olarak eskiden beridir televizyonda duyduğumuz karadeniz üzerinden gelen sistem haberinden pek hoşlanmayız :) hava soğur soğmasına da, açıp açıp kapatan ara ara kar sağanağı yapan bir hava olur genelde..

Ülkemizde 2000 yılından sonra yaşanan vasat-kötü kışlar 2001 2007 2011 2014 dü herkesin bildiği gibi, ancak hepsinden sonra gelen kışlar orta ve orta üstüydü... umarım bu döngü değişmez kötü bir kış olan 2018'den sonraki 2019 iyi geçer... tahmininiz için teşekkürler, geniş tahmininizi de bekliyoruz...

2010 kışı ortalama bir kıştı.. o zamanlar işim gereği göztepe'de oturuyordum.... gelen ocak sisteminde çok uzun yıllar sonra göztepe'de sıcaklık gündüz -2.5 dereceyi aşmamıştı... 2004 sistemlerinde bile orada bu değerin üzerine çıkılmıştı gündüz...-2.5 göztepe için gerçekten şahane bir değerdir :)

arkadaslar asil mesele bu yil bizim coğrafyaya soguk havanin rahatca giris yapiyor olmasi. Hatirlayin yil soguk hava kalkani vardi sanki. Bir turlu ukraynadan asagi inmiyordu. Bu yil boyle bir sorun yok. Çok önemli bir ayrinti oldugunu dusunuyorum. Koridor acik.

güney enlemlere inen güçlü ilk sistemlerin nereyi tercih ettiği önemli... ilerleyen aylarda rota genellikle oralar oluyor