Beiträge von SNOW DRAGON

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

İstanbul için yağışlardan sonra güzel bilgiler DHA dan geldi.
    Devamıda gelir inşallah.

Karlar eriyor barajlar doluyor
    İstanbul’da etkili olan kar yağışının ardından barajlardaki doluluk oranı dün yüzde 64.6'ya çıktı. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında doluluk 37.6 olarak ölçülmüştü. Hızlı kar erimesi yaşanan baraj havzalarında doluluk oranlarının önümüzdeki günlerde daha da yükselmesi bekleniyor.

İstanbul'da kurak geçen sonbaharın ardından barajların doluluk oranlarında büyük düşüşler yaşanmıştı. 2016 yılının Mart ayında toplam doluluk oranı 87.35'e çıkmışken ayın yılın Kasım ayı başında yüzde 37.6 olarak kayıtlara geçmişti. İstanbul'da etkili olan soğuk hava dalgasıyla birlikte gelen yoğun kar yağışları, barajları olumlu yönde etkiledi. İstanbul'un barajlarında şu anda doluluk oranı yüzde 64.6 oldu.
    Bu arada Pabuçdere barajında 2016 yılının Kasım ayı başında 20.91 olan doluluk oranı yüzde 18.79'a, Kazandere barajındaki doluluk oranı ise yüzde 59.28'den 42.06'ye düştü. İstanbul'un diğer barajlarında ise doluluk oranlarında büyük artışlar yaşandı.
    Barajlardaki 2 aylık doluluk oranı şöyle:
    Baraj adı…………..2016 Kasım……………… 2017 Ocak
    Ömerli ……………..% 40.57…………………..% 89.13
    Darlık………………..%44.88………………….. %82.94
    Terkos……………….%43.66…………………… %61.96
    Alibeyköy…………….%35.65…………………… %75.22
    Büyükçekmece…….. %30.61……………………. %46.82
    Sazlıdere………………%32.41…………………….%42.66
    Istrancalar…………… %48.35………………….. %86.78
    Kazandere………………%59.28…………………….%42.06
    Pabuçdere……………….%20.91…………………… %18.79
    ALİBEYKÖY BARAJININ ÜZERİ DONDU
    İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Alibeyköy barajında Kasım ayı başında çekilen görüntülerde tarihi kemerlerin bulunduğu bölüm adeta bir mera görünümüne bürünmüştü. Ancak şu anda aynı bölge yeniden tamamen su ile dolmuş durumda. Soğuk nedeniyle gölün üzeri ince bir buz tabakası ile kaplanırken, balıkçılar ancak ellerindeki küreklerle buzu kırıp ilerleyebiliyor. Baraj havzasını mesken tutan martılar buzun üzerinde yiyecek arıyor.
    DHA

Bazı arkadaşların üst üste sistem olmaz atmosfer biraz dinlensin diye yazılarını gördüm.
    bu fikre katılmıyorum atmosfer canlı bir organizma gibi her an faal bir döngü, tabiki arada geçiş dönemleri olacak yanlış anlaşılma olmasın ama dinlenmesi gerekseydi italya, romanya,hırvatistan ve balkanlara yapışan soğuk halen devam ediyor ve ay sonuna kadar devam edecek gibi.
    o zaman oranın atmosferi güzel bir uzakdoğu tatilini hak ediyor.......

@Efsane-Semih hocayı tekrardan tebrik ediyorum.
    çok önceden tahmin ettiği sistem halen kendini konuşturuyor ve son sözünü söylemedi.
    Yarınki yağış bence son çıkan verilere göre etkili olabilir öğlen saatlerine kadar,
    yağış miktarı artmış gibi duruyor.
    hocalar daha iyi bilir tabiki,
    bu sistemin son seyirlik Kar yağışına hazır olun diyorum.

Trakya için uyarı verildi ,bakalım bize ne gelecek

Meteorolojik Uyarı
    Tarih: 11 Ocak 2017 Çarşamba Saat: 10:00 Uyarı No: 19 Uyarı Kodu: Normal

Trakya'da Yoğun Kar Yağışlarına Dikkat!

Beklenen Hadise
    Kar Yağışı

Beklendiği Yer
    Bugün öğleden sonra Trakya'da yeniden başlayacak olan kar yağışlarının, Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Yerde mevcut olan kar üzerine yeni ve taze kar olarak 20 cm. ve üzerinde yeni kar beklenmektedir. Kar yağışının etkisini yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği beklenmektedir. Vatandaşların ve ilgililerin başta çatılarda biriken kar ve buz yükü olmak üzere yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
    11.01.2017 12:00-12.01.2017 06:00

Hadisenin Şiddeti
    Yoğun Kar

Merhaba arkadaşlar semih hocanın sayfasınada yazdım ama kendisi meşgul olup görmeyebilir, burda olan hocalardanda bu konu hakkında bir görüş yada yorum alabilirmiyim, şimdiden teşekkürler

Merhaba Semih bey,
    Tekrardan yazıyorum ama yurtdışı siteler ısrarla iskoçyada oluşan kasırganın kutup soğuklarını rusya ve aşağılara çok daha fazla ittiğini belirityorlar, bizim bundan nasiplenme şansımız yokmu.
    yabancı dilde yazı forumda yasak olduğundan bir kısım tercüme ve detaylar aşağıda, bir kar meraklısı olarak ufacık sudan nem kaptığımızdan :) bizim godzillaya bir ek olurmu bu değişimden dolayı? cevabınız içim şimdiden teşekürler

Qiote Etkileyici Kasırga (~ 980 MB) bu akşam iskoçya ' nın n 80-110 km. Kutup Airmass Rusya Rusya ' ya daha fazla itti, çok soğuk airmass Balkan Yarımadası üzerinde büyük üst arka tarafında devam ediyor. Bu Airmass Bazıları Yarın Yarımadası ' nın wnw parçaları geri geri ve tekrar dağı ' nın menzil ve Hırvatistan ' ın adraitic sahili de dondurucu...

https://www.facebook.com/severeweatherEU/?hc_ref=NEWSFEED

Bir yerdeki değişiklik domino etkisi ile her yeri etkiliyebilir. Tabiki bunu anca anlayanlar yani hocalar bilir. Semih beyde bunlardan biri bilgi almak için yazdım. Atmosfer çok karışık bir sistem her an herşey olabilir. sitenin verdiği harita ekte